Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Check-in işleminizin ardından biniş kartınız henüz basılmadıysa koltuk numaranızı değiştirebilirsiniz. İç hat uçuşlarda ise seçtiğiniz pakete göre koltuk numaranızı değiştirebilirsiniz.

Seyahatiniz Türk Hava Yolları ile başlayıp anlaşmalı havayolu firmalarıyla devam ediyorsa ve bağlantılı uçuş ilgili havayolunda check-in işlemine açıksa, gideceğiniz son noktaya kadar online check-in yapabilirsiniz.

Hayır, e-biletinizin çıktısını yanınızda taşımak zorunda değilsiniz. Bilet numarası, rezervasyon kodu (PNR) ve kimliğinizle kontuarda işlem yapabilirsiniz.

Check-in kontuarında bilet ve kimlik kontrolü işlemlerinizi tamamladıktan sonra varsa bagajınız teslim alınır ve biniş kartınız verilir. Bu işlemlerden sonra havalimanında bulunan bilgi ekranlarını takip ederek uçuş kapınızı kontrol edebilir ve biniş kartınızla uçağa geçebilirsiniz.

Havalimanlarında alınan ek önlemler sebebiyle oluşabilecek zaman kayıplarına karşı, yolcularımızın uçuşlarından en az 3 saat önce terminale gelmeleri önerilmektedir.

Evet. Gidiş-dönüş uçuşlarınız için farklı paketler seçebilirsiniz.

Kurallar dâhilinde ve müsaitlik durumuna göre biletiniz için paket değişimi yapabilirsiniz. Seçimlerinize göre ücret farkı ortaya çıkabilir.

Bebek yolcularımızın her uçuşta 10 kg, parça bagaj uygulaması kapsamındaki uçuşlarda 23 kg bir parça bagaj hakkı vardır. Ayrıca tüm uçuşlarda boyutları 115 cm’yi geçmeyen bir puset taşıyabilirler. Çocuk yolcularımızın bagaj hakkı yetişkin yolcularımızla aynıdır.

Hava kargo taşımacılığı ile ilgili şartları tüm detaylarıyla öğrenmek için turkishcargo.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2-12 yaş aralığındaki çocuk yolcularımızın bagaj hakları yetişkin yolcularımızla aynıdır. Detaylı bilgi için bagaj sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

Uçak biletinizi anlaşmalı bankaların kredi kartlarıını kullanarak taksitle alabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar ve taksit seçeneklerini görmek için ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başkasına ait bir kredi kartıyla da bilet satın alabilirsiniz. Detaylı bilgi için rezervasyon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İç hat seferlerinde de kimlik kontrolü yapılıyor. Bu sebeple yanınızda nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportunuzu bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bebekleri, doğumlarından sonraki ilk 48 saat içinde uçuşlara kabul edemiyoruz. 2-8 gün aralığındaki bebeğiniz ise sadece "uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” açıklamasının yer aldığı geçerli bir doktor raporu sunmanız durumunda seyahat edebilir. Bebeğiniz, doğumundan sonraki 8 günün ardından kucağınızda seyahat edebilir. 

Tabii ki vizeniz onaylanmadan önce bilet satın alabilirsiniz. Hatta vize işlemlerinize başlamadan önce gidiş dönüş biletinizi satın almış olmanız, başvuru sırasında vize alma olasılığınızı artıran önemli bir etken. Vize başvurunuzun kabul edilmemesi durumunda biletinizin iadesiyle ilgili ücret koşullarını bilmeniz gerektiğini hatırlatalım.

İç hat seferlerinde üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan ehliyetinizi kimlik belgesi yerine kullanabilirsiniz. Dış hat seferlerinde ise sadece nüfus cüzdanınızı ya da pasaportunuzu kimlik belgesi olarak kullanabilirsiniz. 

Bebek yolcularımızın güvenli bir şekilde seyahat etmesi için kabin ekibi tarafından verilen özel bebek kemeriyle refakatçilerinin kucağında seyahat etmesi gerekiyor. Dolayısıyla bebekler için özel koltuk uygulamamız bulunmuyor.

Bebekli yolcularımız çanta tipi pusetle (portbebe) yolculuk yapmayı tercih ederlerse, 70x30 cm boyutlarında puseti, check-in işlemi sırasında kabin bagajı olarak kabul edilir. Emniyet kemerinin takılı olması gerektiğini gösteren ışıkların söndüğü durumlarda, çanta tipi bebek puseti kullanılabilir. Maksimum boyutları geçen çanta tipi bebek pusetleri kabin içinde taşınmaz. Bebekli yolcularımızın acil çıkış kapılarının bulunduğu koltuklarda oturması mümkün değildir.

2 yaşını geçmemiş bebekler için araba tipi bebek puseti kullanılabilir. Bebekli yolcularımız araba tipi pusetle yolculuk yapmayı tercih ederlerse, 40x40 cm boyutlarında puseti ilave koltuk satın alarak kullanabilirler. Pusetin kendine ait bağlama kemeri olması, koltuğa güvenli bir şekilde emniyet kemeriyle bağlanması ve öne doğru eğilmesinin engellenmesi gerekir. Kalkıştan önce sıkıca bağlanan puset varış noktasına kadar bu şekilde kalmalıdır. Bebek yolcular için satın alınacak ilave koltuk, indirimli çocuk bileti olarak düzenlenir ve puset için ek ücret alınmaz. Bebeğinizin koltukta emniyet kemeriyle bağlanabilmesi için puset/çocuk koltuğu sizin tarafınızdan temin edilmelidir.

Bebek arabanızı sadece kayıtlı bagaj olarak kargo bölümünde taşıyabilirsiniz. Bu yüzden bebek arabanızı uçağın kapısına kadar getirebilir ve uçağa geçiş sırasında görevlilere teslim edebilirsiniz. Bebek arabasından ayrılmış puseti kabin içerisine alabilirsiniz. 0-7 yaş (8. yaş gününü kutlamamış) arası yolcularımız için serbest bagaj hakkına ek olarak, bir (1) adet katlanabilir bebek arabası/pusetini ücretsiz taşıdığımızı belirtmek isteriz.

Bebeğiniz 2 yaşını doldurana kadar ilave kemerlerle korunarak kucağınızda seyahat edebilir. 

Uçuş sırasında "bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak kadar" sıvı mamayı kabin içinde taşımak üzere yanınıza alabilirsiniz.

2 yaşını doldurmuş tüm yolcularımız sadece kendi koltuklarında seyahat edebilirler. 2-12 yaş arası çocuğunuzun bileti için özel indirimden faydalanabilirsiniz. 

2. yaş gününü kutlamış, ancak 12. yaş gününü kutlamamış olan 2-11 yaş arası yolcularımız için çocuk bileti düzenliyoruz. Bu yaş aralığındaki çocuklarınız sadece kendi koltuklarında seyahat edebileceğinden onlar için çocuk bileti seçerek satın almanız gerekir.